Ga naar de hoofdinhoud
Heb je een vraag?

🔒Werkvorm 76: Balanceren kun je leren

Je bent hier:

Algemeen

Nummer (blanco laten):76
Titel werkvorm:Balanceren kun je leren 
Indiener (optioneel):enwGijs Hoeben
Contactgegevens (optioneel): g.******@**************en.nl
Laatst bijgewerkt:20-12-2023

Werkvorm

Korte omschrijving werkvorm:Deze werkvorm kan gebruikt worden in de eerste groepssessie  ‘Kleine aanpassingen, groot effect’ met als doel inzicht verkrijgen in “Balans”, en hoe de verschillende leefstijlpijlers met elkaar in verbinding staan. Ook wordt met deze werkvorm duidelijk hoe belangrijk het is om een stabiele basis/fundament voor de leefstijlverandering te leggen, waarop vervolgens verder gebouwd kan worden.

Tevens wordt met deze oefening ook al inzicht verkregen hoe met stress/ongemak/teleurstellingen omgegaan wordt, en welke verschillende strategieën er zijn wat betreft ‘planmatig werken’.  De deelnemers worden in twee- of drietal verdeeld. Op tafel wordt een grote bak gekleurde blokken leeggegooid (verschillende groottes en vormen).
Vervolgens krijgt elk duo/trio de opdracht gegeven: “Bouw samen een blokkentoren”. De deelnemers gaan van start en de coach observeert vervolgens een tijdje wat er gebeurt.     
* Begint ieder meteen met bouwen, of wordt er éérst overlegd? Wie neem initiatief, wie volgt?    
* Hoe bouwt iedereen? Orde/chaos? 

Dan  wordt het leuk, en gaat de coach zich ermee bemoeien :) 
Sta op, en stoot ‘per ongeluk’ een keertje tegen de tafel. Wat gebeurt er? Stort er een toren om? Hoe reageren de bouwers? Verbaal/ of non-verbaal? Beginnen ze opnieuw?

Pak als coach een blok, en probeert een toren om te gooien. Wat gebeurt er nu? Hoe reageren de bouwers? Weerstand? Bescherming van het eigen bouwwerk? Nemen de verschillende duo’s/trio’s het voor elkaar op? Bouwen ze weer verder?

Pak vervolgens een groene blok weg. Wat gebeurt er? Stort de rest van de toren in? Blijft er iets overeind?

Pak rode blok weg. Idem. Laat verder even gebeuren wat er gebeurt (rumoer, ongeloof, lachen… je maakt van alles mee bij deze oefening!) en pak daarna weer even opnieuw de focus. Geef de deelnemers vervolgens pen en papier.
 Laat de deelnemers even nadenken over hun ‘ongezonde’ gewoontes.
Laat de deelnemers opschrijven wat voor invloed het op hen heeft als ze een tijdje slecht slapen, als ze zich gestrest voelen, als ze (te) veel of (te) ongezond hebben gegeten, als je zich vervelen, als je weinig bewegen/lang stilzitten etc..(Dit kan eventueel in hetzelfde duo/trio.) Pak dan het Leefstijlroer erbij (van Arts en Leefstijl: https://www.artsenleefstijl.nl/leefstijlroer), met de 6 verschillende leefstijlpijlers.

Deze pijlers hebben 6 kleuren, die overeen komen met de verschillende gekleurde blokken. Leg aan de hand hiervan uit wat het verband is tussen de verschillende pijlers binnen ieders ‘leefstijl’. Wat gebeurde er met de toren wanneer de groene blok weggepakt werd? Vielen er ook andere kleuren blokken om?–> inzicht dat dit ook kan gebeuren met je eigen ‘pijlers’. Onderlinge balans! Het ene beïnvloedt het andere, zowel positief als negatief. 

Bespreek vervolgens samen hoe men van start ging. Was dit middels plannen maken/onderling overleg? Of begon men zonder voorafgaand plan? Wat was het doel? Mooie toren? Grote toren? Hoge toren?–> inzicht: doelen stellen, overleggen, plannen maken. Zonder stellen van concrete doelen, geen concreet resultaat. 

Wat er gebeurde toen de coach begon met blokken wegpakken en torens omduwen. Wie werd kwaad? Wie herpakte zich meteen met bouwen? Op dezelfde manier, of met ander plan?–> inzicht, ‘met vallen en opstaan’, hoe gaan we om met teleurstellingen? Vallen is niet erg, als je elke keer maar weer opnieuw opstaat! 

Bespreek daarna op welke manier de toren het stevigst gebouwd kan worden. Stabiele basis/stevig fundament, zorgt voor een beter eindresultaat.–> inzicht dat dit ook geldt voor leefstijlveranderingen.
Hoe stabieler de BASIS, hoe beter het resultaat op lange termijn.Geef aandacht aan het feit dat kleine stapjes, die uiteindelijk tot grote effecten leiden. Hiervoor is deze video over de ‘domino chain reaction’ een mooie om te gebruiken, om het effect te versterken: https://www.youtube.com/watch?v=y97rBdSYbkg&t=68s 
Wat heb je nodig? (materiaal, groepsgrootte, ruimte):* Papieren/digitale versie van het Leefstijlroer https://www.artsenleefstijl.nl/leefstijlroer 
* Grote bak met gekleurde blokken (liefst rood/licht groen/donkergroen/geel/oranje/blauw) 
* Pen en papier 
* Tafel met ruimte om aan te zitten en te bouwen 
* TV/tablet/laptop met internetverbinding voor youtube filmpje
Voorbereiding deelnemers:(huiswerkopdracht, theorie, oefening):
Tijdsduur:30-40 minuten.
Variaties of combinaties:Variëren in duo’s, trio’s of gezamenlijk, afhankelijk van groepsgrootte.
Aanvullend (voorbeeld-) materiaal (afbeelding, video, ander materiaal):Digitale versie Leefstijlroer te verkrijgen via https://www.artsenleefstijl.nl/leefstijlroer 
Video Domino Chain Reactionhttps://www.youtube.com/watch?v=y97rBdSYbkg&t=68s

Waar past de werkvorm binnen CooL?

(Leefstijl)thema:☐ Voeding
☐ Beweging
☐ Slaap
X Persoonlijke balans
X Gedragsverandering
☐ Fysieke omgeving (triggers)
☐ Sociale omgeving
X Gewoontevorming
☐ Terugval
☐ Anders, namelijk:
Programma fase:X Fase 1 – initiatie gedragsverandering
☐ Fase 2 – gedragsverandering en -behoud
 

LIJST EINDDOELSTELLINGEN

X2.2VerbindingHoe kan ik iets bijdragen aan mijn CooL-groep?
X3.2DoelenWelke doelen streef ik na? Wat wil ik eigenlijk bereiken en hoe belangrijk is dit voor mij?
X3.3BalansHoe kan ik steeds opnieuw op zoek gaan naar mijn persoonlijke balans: tussen de verschillende leefstijlthema’s, maar ook tussen werk en privé, inspanning en ontspanning?
X4.1GewoontesWelke gezonde en ongezonde gewoontes heb ik?
X5.1Leefstijlthema’sWat zijn de leefstijlthema’s en welke relatie is er tussen deze leefstijlthema’s (voeding, beweging, slaap en persoonlijke balans)?
X5.2GedragsveranderingHoe werkt gedragsverandering?
X5.3Doelen stellenHoe kan ik haalbare doelen stellen? Wat is het verschil tussen een eind-, resultaat- en een gedragsdoel?
X6.2WeerstandWaar zit mijn weerstand en hoe ga ik hiermee om?
X7.1GemoedstoestandWat voel ik? Welke emoties heb ik? En welke invloed heeft dat op mijn (gezonde) gedrag?
X8.1Kleine stapjesHoe kan ik met kleine stapjes het vertrouwen krijgen dat ik het specifieke gedrag kan uitvoeren? Hoe ga ik uit van mijn eigen kunnen en vaardigheden? Hoe krijg en houd ik er vertrouwen in dat ik het kan?
X8.2ErvaringenWat kan ik van successen leren? Hoe vier ik de successen en hoe beloon ik mezelf?  Wat leer ik van minder succesvolle ervaringen?
X10.1InvloedWelke rol speelt de omgeving in mijn doelen en mijn gedrag? Welk deel van mijn omgeving is beïnvloedbaar en welk deel niet? Hoe verhoud ik mij tot het deel wat ik niet kan veranderen?
X10.2Sociale omgevingWie of wat kan mij helpen om mijn gezonde gewoontes te veranderen en vast te houden? Hoe ziet die steun eruit? Hoe vraag ik om hulp? (organiseren sociale omgeving)?
X10.3Sociale drukWie of wat moet ik vermijden? Wie of wat helpt niet? Wat ga ik hiermee doen? Hoe kan ik mijn grenzen bewaken? Hoe ga ik om met sociale normen?
X10.4Fysieke omgevingHoe organiseer ik mijn fysieke omgeving ter ondersteuning van mijn gezonde gewoontes?
X11.2VoorwaardenWat heb ik nodig (informatie, steun, middelen) om tot actie over te kunnen gaan?
X11.3Volhouden en terugvalHoe zorg ik dat mijn (nieuwe) gedrag blijf volhouden? Hoe bereid ik mezelf voor op valkuilen en verleidingen? Hoe pak ik na terugval de draad weer op?
X11.5BijsturenWelke acties heb ik uitgevoerd? Wat was het effect hiervan en waar moet ik bijstellen (zelfreflectie)? Wat leer ik van eerdere ervaringen? En wat ga ik ermee doen?

LIJST WERKZAME ELEMENTEN 

XW1.2Maatwerk/ individuele aanpak 
XW1.5Actief leren 
XW2.3Betrokkenheid bij het proces, de groep en de CooL-coach.  
XW2.5Samenwerkend leren 
XW2.6Delen ervaringen 
XW3.2Bewustwording eigen gedrag, sense of urgency  
XW3.3Persoonlijke reflectie/ zelf-evaluatie 
XW3.5Eigen gedrag doorzien en systematisch sturen 
XW4.3Veerkracht verhogen door ingecalculeerde terugval en bijsturing 
XW6.2Onderscheid beïnvloedbare versus niet-beïnvloedbare omgeving 
XW6.3Bewustwording negatieve invloed anderen op gewenst gedrag/ sociale druk  
XW6.6Sociale vergelijking 
XW7.2Terugblikken op concrete ervaring 
XW8.3Leren van successen uit het verleden 
XW8.5Gedragsverandering in kleine stappen 
XW8.6Haalbare doelen stellen en probleemoplossend vermogen verhogen 
Inhoudsopgave